baner-naglowek.png
Strona Główna
O festiwalu   Konkurs Kompozytorski/ Composers Competition/ Komponisten - Wettbewerb/ Concours de Composition/ Concurso de Composicion Musical  
Galerie zdjęć  
Multimedia  
e-kultura  
MOK  
Kontakt  
1
2
3
4
5
Aktualności - Festiwal Twórczości Religijnej
CANTANTIBUS ORGANIS
Redakcja: Redaktor
Publikacja: 03-10-2016
Liczba wyświetleń: 2977
grafika

X Jubileuszowy Festiwal Twórczości Religijnej Fide et Amore

w rocznicę 1050-lecia Chrztu Polski

CANTANTIBUS ORGANIS

Repertuar: Polska literatura organowa oraz

PRAWYKONANIE utworów nagrodzonych w II Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim dla uczczenia 1050-lecia Chrztu Polski.

 

Kościół Niepokalanego Serca NMP, Żory-Rowień, 14 X 2016

 

Jury II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Fide et Amore na utwór organowy upamiętniający 1050–lecie Chrztu Polski w składzie:
prof. Władysław Szymański – przewodniczący,
członkowie: prof. Aleksander Lasoń, ks. dr hab. Grzegorz Poźniak, dr hab. Jacek Glenc, dr Henryk Botor,
podczas posiedzenia w dniu 31 sierpnia 2016 w Katowicach przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

A/ I nagrodę Michał Schäfer (Gliwice) za utwór IANUA;

B/ II nagrodę Piotr Wierzchałek (Katowice) za utwór SEKWENCJA;

C/ III nagrodę Przemysław Szczotka (Katowice) za utwór JUBILUS;

D/ wyróżnienie Paul Ayres (Greenford, Wielka Brytania) za  utwór ARIA;

E/ wyróżnienie Aleksander Jan Szopa (Warszawa) za utwór WIELKA LITANIA;

F/ wyróżnienie Mateusz Peciak (Kraków) za utwór ASPERGES ME, DOMINE.

 

Wykonawcy nagrodzonych utworów w czasie koncertu prawykonań w Rowniu:

Brygida Tomala

Stanisław Pielczyk

Michał Duźniak

        


BIOGRAMY LAUREATÓW KONKURSU

 

I MIEJSCE
Michał SCHÄFER
(1990, Katowice), edukację muzyczną rozpoczął jako 16-latek, ukończył z wyróżnieniem Diecezjalną Szkołę Organistowską II st. w Gliwicach (dr Mariola Brzoska – organy, Uljana Biłan – harmonia i podstawy kompozycji). Tamże uczestniczył  w licznych kursach muzyki organowej, u wybitnych profesorów  m.in. Jan van Moll (Antwerpia), Jaen Piet Kniff (Australia), David Titterington (London), Wolfgang Seifen (Berlin), Julian Gembalski (Katowice), Marek Tomporowski (Katowice).
W 2012 roku pomyślnie zdał egzaminy wstępne w Krakowskiej oraz Katowickiej Akademii Muzycznej, zostając przyjętym do klasy organów prof. Mirosławy Seminiuk – Podrazy, oraz klasy kompozycji prof. Aleksandra Lasonia. W 2014 roku jego utwór “La vitrail” na obój i organy zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Fide et Amore w Żorach. Rok później utwór “Blue Ventus” na organy solo zdobył III nagrodę na XI Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Musica Sacra Nova w Niemczech. W 2015 roku, na zaproszenie Uniwersytetu Muzycznego w Louisville (USA), uczestniczył w międzynarodowej konferencji naukowej, poświęconej laureatom Grawemeyer Awards, podczas której odbyło się prawykonanie jego utworu: “Thought is overstrange depth” na zespół kameralny (prawykonania dokonał zespół Talea Ensamble z Nowego Jorku).  Przebywając w Stanach  swoje utwory konsultował z wybitnymi kompozytorami m.in Marc Satterwhite, Steve Rouse. W tym samym roku kolejny z jego utworów „El pelsamiento del caos” na gitarę amplifikowaną  i kwartet smyczkowy zdobył III lokatę na I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w ramach Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Gitara w muzyce kameralnej” zorganizowanej przez AM w Katowicach.  Aktualnie Michał jest studentem czwartego roku Kompozycji, w Katowickiej AM im. Karola Szymanowskiego, gdzie nadal pracuje pod okiem prof. Aleksandra Lasonia.

 

fot. Wojciech Mateusiak

II MIEJSCE

Piotr WIERZCHAŁEK (1980, Sosnowiec), ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Sosnowcu (skrzypce), Państwowe Liceum Muzyczne w Katowicach (organy) i Akademię Muzyczną w Katowicach (dyrygentura) oraz Studium Teologii Rodziny w Instytucie im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Już jako uczeń otrzymał cenne wyróżnienia (m.in. najmłodszy laureat medalu ks. Emila Szramka - za kompozycję ku jego pamięci i czci, nagroda dla najlepszego dyrygenta festiwalu orkiestr szkół muzycznych - przyznawana dotąd tylko pedagogom). Jako student otrzymał dwukrotnie miejskie stypendium artystyczne w Sosnowcu, założył i prowadził orkiestrę kameralną. Obecnie jest nauczycielem Archidiecezjalnego Studium Organistowskiego w Katowicach, członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej i  Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych. Jego twórcza działalność obejmuje szereg opracowań muzycznych, współpracę z solistami i zespołami, pracę pedagogiczną i popularyzatorską (felietony o muzyce i liturgii), kreowanie różnych projektów duchowo-muzycznych. Najpełniej zaangażowany jest jako organista w codzienne życie muzyczno-liturgiczne parafii św. Józefa Robotnika w Katowicach-Józefowcu, a także w formację organistów w archidiecezji katowickiej (m.in. dni skupienia, rekolekcje). Od 20 lat współpracuje z Biurem Radia Maryja w rodzinnym Sosnowcu (comiesięczna pogłębiona muzycznie liturgia, raz do roku na Jasnej Górze). Najcenniejszą wartością po Bogu jest dla niego rodzina i jej codzienne życie.

 

III MIEJSCE

Przemysław SZCZOTKA (1987, Bielsko-Biała) kompozytor, dyrygent i pedagog. Ukończył Szkołę Muzyczną I i II st. w Żywcu (saksofon), studiował na Akademii Muzycznej w Krakowie (dyrygentura chóralna oraz edukacja muzyczna). Obecnie kształci się w klasie kompozycji prof. Aleksandra Lasonia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jego dorobek kompozytorski obejmuje utwory solowe, kameralne i symfoniczne. Jest również autorem muzyki elektronicznej. Współpracuje z wieloma wykonawcami – instrumentalistami, wokalistami i zespołami. W 2016 roku zadebiutował na festiwalu muzyki współczesnej Musica Polonica Nova we Wrocławiu utworem Metamorphosis. Jest laureatem konkursów kompozytorskich: Międzyuczelnianego Konkursu Kompozytorskiego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego w zakresie kompozycji chóralnej Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016, Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego GENERACE 2016 w Ostrawie oraz VI Ogólnopolskiego Konkursu im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. W kręgu jego zainteresowań szczególne miejsce zajmuje idea muzyki onirycznej i metafizycznej. W swojej twórczości dąży do odkrywania nowych wymiarów czasu i przestrzeni.

 

 

WYRÓŻNIENIA:

 

Paul AYRES (1970, Londyn, Wielka Brytania) studiował muzykę na Uniwersytecie Oksfordzkim. Obecnie pracuje z wolnej stopy jako wszechstronny muzyk freelancer, kompozytor i aranżer, dyrygent chóru, organista i akompaniator.  Jako kompozytor był wielokrotnie nagradzany, otrzymał ponad sto wyróżnień oraz liczne nagrody kompozytorskie w Kanadzie, Chorwacji, Nowej Zelandii, Polsce, Rosji, Hiszpanii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz USA. Szczególną wagę w swojej działalności Ayres poświęca  ‘re-kompozycji’  klasycznych dzieł (Purcell, Bach, Handel, Fauré) oraz nadawaniu klasycznej stylistyki  muzyce pop (jazz and show tunes, The Beatles, Happy Hardcore). Paul Ayers  jest dyrygentem chóru City Chorus and London College of Music na Uniwersytecie West London, akompaniuje również zespołowi Concordia Voices i jest akompaniatorem towarzyszącym chórowi Crouch End Festival Chorus. Prowadzi warsztaty edukacyjne dla dzieci, występuje w teatrze muzycznym jako pianista improwizator. Dalsze informacje o muzyku  odnaleźć można na stronie:  www.paulayres.co.uk


Mateusz PECIAK (1983, Nowy Sącz), kształcił się w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Tarnowie, Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej w Krakowie w klasie organów mgr. Zygmunta Kokoszki, a następnie (2005-2010) studiował muzykę kościelną w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonalił na AM im. Karola Szymanowskiego w Katowicach studiując organy pod kierunkiem prof. Juliana Gembalskiego. Brał udział w kursach interpretacji muzyki organowej prowadzonych m.in. przez D. Titteringtona i L. Ghielmi'ego. Występuje jako solista, poświęcając podczas koncertów wiele uwagi sztuce improwizacji  organowej. W 2011 roku zdobył II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Zakresie Śpiewów Liturgicznych dla Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu za utwór "Chcę oddać Ci" oraz wyróżnienie za chóralną kompozycję "Józef Sprawiedliwy", na IV Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim "Vox Basilicae Calissiensis" w Kaliszu. W 2014 roku jego kompozycja "Wariacje chorałowe nt. pieśni Zachowaj nas przy słowie swym na organy solo" otrzymała
II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w ramach XXVIII Legnickiego Conservatorium Organowego na stulecie unikatowych organów Weiglego w Kościele Mariackim. Na I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w ramach VIII Festiwalu Twórczości Religijnej "Fide et Amore" za utwór "Benedictus" na organy solo otrzymał I nagrodę. Zdobył również wyróżnienie (ex aequo, nagrody głównej nie przyznano) na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na "Hymn I Kongresu Federacji Caecilianum" za kompozycję chóralną "Swym głosem, sercem, ustami". W 2014 roku otrzymał wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie na kolędę lub pastorałkę za utwór „Radosną Anioł wieść głosi”. W roku 2016 za „Hymn młodzieży salezjańskiej” na chór mieszany i organy otrzymał nagrodę główną w Konkursie Kompozytorskim „Don Bosco”. Jest również autorem tekstów do własnych kompozycji. Pracuje na stanowisku organisty w kościele pw. Zwiastowania NMP w Krakowie.

 

Aleksander Jan SZOPA (1997, Chicago, USA), w latach  2010-2016 kształcił się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w  Warszawie, pod kierunkiem prof. Emilii Dziubińskiej (organy), prof. Marii Grzebalskiej (fortepian). W roku 2016 rozpoczął studia na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Muzyki Kościelnej. Zaczął komponować w wieku 15 lat, jak do tej pory ma na swoim koncie 30 utworów, głównie organowych, a także utworów fortepianowych, kameralnych i orkiestrowych. Jego utwór symfoniczny 'BRAVEHEART – Inspiration' został wykonany przez szkolną orkiestrę na koncercie charytatywnym 18 marca 2016 roku na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2015 roku zajął II miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie Organowym im. Mariana Sawy. Jest najmłodszym uczestnikiem II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Fide et Amore.

 

Na podstawie materiałów nadesłanych przez kompozytorów opracował
ks. dr  Wiesław Hudek.

 

     

 X Jubileuszowy Festiwal Twórczości Religijnej Fide et Amore w rocznicę 1050-lecia Chrztu Polski dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 
i Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Sobota, 27 kwietnia 2024
Sergiusza, Teofila, Zyty
Festiwal Twórczości Religijnej Fide et Amore Żory
Decyzja użytkownika w zakresie plików Cookie na niniejszej stronie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. W programie służącym do obsługi Internetu można zmienić ustawienia dotyczące plików cookie.Korzystanie z tego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących plików cookie oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.